Na území Obce Zákamenné sa nachádzajú 3 pohrebiská.
- Starý cintorín - https://www.virtualnycintorin.sk/cintorin/154
- Nový cintorín - https://www.virtualnycintorin.sk/cintorin/155
- Morový cintorín
Starý cintorín a Nový cintorín:
Starý cintorín a Nový cintorín sa nachádzajú v obci Zákamenné v blízkosti Farského kostola nanebovzatia Panny Márie.
- Na starom cintoríne je pochovaných 1876 zosnulých v 1303 hroboch. Najstarší záznam pochádza z roku 1886.
- Na Novom cintoríne je pochovaných 980 zosnulých v 586 hroboch. Najstarší záznam pochádza z roku 1993.
Správcom cintorínov je Obec Zákamenné, Námestie J. Vojtaššáka 1002/12, 02956 Zákamenné.
Morový cintorín:
Dedinu Zákamenné sužovali nákazy v 30. rokoch 19. storočia. Ako hovorí obecná monografia, najviac ľudí tu umieralo od júla do novembra. Chorí trpeli vysokými horúčkami, dávením a kožnými pľuzgiermi. Liek na choleru vtedy vymysleli židovskí lekári. Robili ho z vínnej pálenky, mletého cesnaku, mletého čierneho korenia, horčičnej múčky a „roztlačených španielskych mušiek z lekárne a káfru“. Tým potom potierali telo chorého.
Počas epidémie si Zákamenčania prispôsobili jeden dom, aby slúžil ako „špitál“. Odtiaľ pochádza aj súčasný názov tej časti obce - „Špital“.
„Bol to taký veľký drevený dom, kde ošetrovali chorých,“ spomína si na to, čo sa dozvedela od svojich predkov, pamätníčka Helena Vábľová. Nákaza sa šírila rýchlo, zomrelo vtedy veľa ľudí rôzneho veku. Mŕtvi do pochovania nesmeli ležať doma, kvôli hygiene ich nepochovávali ani na miestny cintorín. Vytvoril sa nový – v Babinci. „Kedysi tam bolo množstvo drevených krížov,“ povedala nám Viktória Sekerášová. Dnes tam ostal už len jeden náhrobný kameň. Je z pieskovca, preto aj písmená na ňom sú už len ťažko čitateľné.
Pri ošetrovaní chorých sa nakazil aj miestny lekár, ktorý napokon chorobe podľahol. Mor sa šíril a obetí pribúdalo. Obyvatelia začali hútať, ako tú pliagu zastaviť. Až naveľa sa do dediny priniesla zvesť, že existuje jediná možnosť – pochovať niekoho polomŕtveho. Kedysi sa na povery dalo oveľa viac, ako dnes. Ľudia preto nemeškali a obetného baranka v dedine našli. Bola ním istá pastierka, prespávajúca v jednom humne. Aj na ňu doľahla choroba. Nikto jej nevedel pomôcť, choroba bola už v takom štádiu, že žena síce dýchala, ale o svete nevedela a jej telo hnilo zaživa. Paholci jej urobili truhlu, do ktorej ju uložili a ženu pochovali. Vtedy vraj naozaj nastal zvrat. Nákaza záhadne ustala. No o niekoľko desiatok rokov neskôr tu vyčíňala znova.
Vďaka dobrovoľníkom v obci je morový cintorín v Babinci opäť zrekonštruovaný. Dobrovoľníci opravili pieskovcový náhrobok, jeho okolie a okolie cintorína doplnili drevenými krížmi, ktoré nám majú pripomínať, že na tomto mieste odpočívajú naši predkovia. Majme úctu k tomuto stále pietnemu miestu, vážme si ho.
Ohľadom informácie o hrobových miestach, zosnulých, nájomných zmluvách
či iných náležitostiach kontaktujte správcu cintorína:
✆ 043 / 559 23 00, 0911 487 407
✉ zakamenne@zakamenne.sk, starosta@zakamenne.sk