Aktuality - Konferencia v Ujsolach - september 2021

Konferencia v Ujsolach - september 2021

Dňa 22. septembra 2021 sa v Geo-Parku Glinka v Ujsolach uskutočnila konferencia sumarizujúca implementáciu projektu: „Komplexná ochrana a rozvoj prírodného a kultúrneho dedičstva priamo v PL-SK pohraničí“, realizovaného v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg Poľsko-Slovensko 2014-2020.

Dňa 22. septembra 2021 sa v Geo-Parku Glinka v Ujsolach uskutočnila konferencia sumarizujúca implementáciu projektu: „Komplexná ochrana a rozvoj prírodného a kultúrneho dedičstva priamo v PL-SK pohraničí“, realizovaného v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg Poľsko-Slovensko 2014-2020. Cieľom konferencie bolo prezentovať a prediskutovať priebeh prác s jednotlivými partnermi projektu a naplánovať ďalšie spoločné aktivity v kontexte možností získania ďalších cezhraničných finančných prostriedkov na roky 2021 – 2027. Konferencie sa zúčastnili: starosta Żywca - Andrzej Kalata, Stanisław Baczyński - vedúci kancelárie starostu, Iwona Luber – inšpektorka úradu, Krzysztof Kaczmarek – vedúci spoločného technického sekretariátu programu Interreg v Krakove, Grzegorz Wieniewski – vedúci oddelenia územnej spolupráce Sliezskeho vojvodstva, starosta  Gminy Ujsoły – Tadeusz Piętka , Julia Grygny – pracovníčka pre získavanie dotácie z fondov a zástupcovia obcí zo Slovenska: prednosta obecného úradu Zákamenné František Gonšor, pracovníčka obecného úradu Zákamenné Veronika Polťáková, starosta  obce Oravská Lesná – Marek Majdiš,  starosta obce Novoť Radoslav Kozák. Na konferencii sa zúčastnili aj zástupcovia spoločnosti podieľajúce sa na implementácii poľsko-slovenského projektu Juraj Bielik /Agentúra Europa, Žilina/ a Włodzimierz Stasica a Moniką Kozik. Cezhraničný projekt, ktorého celková hodnota je 1 669 764,92 EUR zahŕňa obnovu historickej pamiatky – krížovej cesty na Kalvárii v obci Zákamenné,  obnovu kultúrneho domu a výstavbu cyklotrasy v obci Oravská Lesná, v gmine Ujsoly výstavba cyklotrasy s parkoviskom. Počas konferencie prezentovali  partneri  aktuálny postup prác na jednotlivých častiach projektu. Vedúci spoločného technického sekretariátu programu Interreg Krzysztof Kaczmarek počas diskusie o predpokladoch programového obdobia  Interreg na roky 2021-2027 poukázal na to, že nové cezhraničné projekty v oblasti cestovného ruchu a kultúry by mali predstavovať ucelenú, vyváženú a premyslenú ponuku na oboch stranách hranice.

W dniu 22 września 2021 roku w Geo-Parku Glinka Ujsołach odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu " Kompleksowa ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego bezpośrednio w regionach przygranicznych PL-SK" realizowanego w ramach programu Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Polska - Słowacja 2014-2020.  Celem spotkania było omówienie postępu prac u poszczególnych partnerów projektu oraz zaplanowanie dalszych wspólnych działań w kontekście możliwości pozyskania środków transgranicznych z perspektywy finansowej 2021 – 2027.  W spotkaniu udział wzięli : -  Starosta Żywiecki  - Andrzej Kalata,  Stanisław Baczyński Kierownik Biura BRF , Iwona Luber – inspektor biura,  Krzysztof Kaczmarek - Kierownik Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Interreg w Krakowie  , Grzegorz Wieniewski - Kierownik Oddziału Współpracy Terytorialnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego , Wójt Gminy Ujsoły – Tadeusz Piętka , Julia Grygny – inspektor ds. pozyskiwania środków zewnętrznych  oraz  przedstawiciele gmin słowackich :  Starosta Gminy Oravska Lesna - Marek Majdiś,  Prednosta  Gminy Zakamenne - Frantisek Gonsor, Veronika Polťáková - inspektor ds. pozyskiwania środków zewnętrznych  Starosta Gminy Novot – Radosław Kozak.  Firmy doradcze zaangażowane w opracowanie polsko – słowackiego  projektu reprezentowali : Jurij Bielik ( Agentura Europa, Żylina) oraz Włodzimierz Stasica wraz z Moniką Kozik( Techmaster ). Transgraniczny projekt, którego całkowita wartość wynosi 1 669 764,92€,  ,  zakłada w gminie Zakamenne - odnowienie zabytkowej drogi krzyżowej Kalvarii, w Gminie Oravska Lesna -  remont budynku Domu Kultury i budowę ścieżki rowerowej, w gminie Ujsoły wykonanie ścieżki rowerowej wraz  z parkingiem  park&ride. W trakcie konferencji poszczególni partnerzy zaprezentowali swoje zadania wraz z aktualnym zaawansowaniem prac. Na zakończenie kierownik  WST w Krakowie, pan Krzysztof Kaczmarek omawiając  założenia programu Interreg na lata 2021-2027 zwrócił uwagę na to , aby nowe projekty transgraniczne w zakresie turystyki i kultury stanowiły spójną, zrównoważoną i przemyślaną ofertę po obu stronach granicy.

Dátum vloženia: 4. 10. 2021 13:45
Dátum poslednej aktualizácie: 4. 5. 2022 13:51