Oficiálna stránka obce

Aktuality

• V priebehu týždňa 4 x zlatý

08.02.17

V januári sa konal Viessmann pohár v biatlone v Banskej Bystrici a v Osrblí. Obidvoch pretekov sa zúčastnili aj súrodenci Belicajoví.

Viac
  • Memoriál Klačanského síce bez medaily, ale uspokojivo

07.02.17

Dve štvrté miesta, tri roztrhané výplety, napätie i momenty úľavy v siedmich ťažkých zápasoch. Len pár štatistických čísel z 32. ročníka memoriálu Jána Klačanského v Trenčíne. Tento ročník si do športovej haly M-Šport prišlo v sobotu 21.1.2017 (v rovnaký deň, kedy naša mládež zápasila o medaily v Kubíne) zahrať 21 mužských párov a 10 ženských dvojíc. Čiže úctyhodných 62 hráčov. Nedeľné mixy odohralo 12 párov. Hralo sa švajčiarskym systémom na 7 kôl. Zápasy končili po dvoch hraných setoch a jeden bod za set si odniesla dvojica, ktorá prvá dosiahla 21. bod. Hralo sa bez nadstavenia, takže o nervydrásajúce momenty núdza nebola. Tri, jeden a jeden V Trenčíne sme sa ocitli v nasledovnom zložení. Do mužských štvorhier nastúpili Pavol Hrčkuľák s Petrom Janckulíkom, ďalej Juraj Rončák s Martinom Vonšákom a mužské zastúpenie uzatvorila dvojica Karol Vrábeľ a Ján Vrana. Za ženy sa predstavili Júlia Peňáková a Magdaléna Hrčkuľáková. Druhá menovaná na druhý deň spolu s Pavlom Hrčkuľákom nastúpila aj do zmiešaných štvorhier. Bronzová medaila. Tesne Počas celého turnaja si najlepšie viedla dvojica Hrčkuľák, Janckulík. Ich víťazná séria sa zastavila až vo štvrtom kole, kde sa stretli s konečnými víťazmi turnaja, druholigistami hrajúcimi za Šurany, Konárek, Jánošík. Po tomto kole to napriek prehre stále vyzeralo, že Zákamenné si odnesie medailu. Kov sa nám však vzdialil po remíze s Trenčanmi Masarik, Klačanský. Jednoznačná výhra nad Vašičkom a Dzurovom však náš pár opäť vrátila do hry. V poslednom kole stačilo vyhrať jediný set a bronz by bol pod Kýčerou a rozhodnúť o tom mal zápas s Cypriánom a Púdelom. Prvý set skončil tesne, 19:21 v prospech súpera. Takže ostával už len set druhý a Levom bolo jasné, že musia hrať buď, alebo. A tak aj hrali, lenže obdobne hrali aj oponenti, až sme sa dostavili do infarktového stavu 20:20. A tu sme, žiaľ, zaváhali a posledný bod si vzal súper a tak sme museli s napätím počkať na konečné skóre. Pretože Peter s Pavlom mali po siedmom kole rovnaký počet bodov (9) ako Milec s Novákom. A práve to nešťastné skóre zákamenskú dvojicu zosunulo na štvrté miesto. Rončák s Vonšákom a Vrana, Vrábeľ s osmičkami Ostatné zákamenské páry na kurtoch predviedli herne vcelku uspokojivú hru, z hľadiska výsledkov však neboli až takí konzistentní ako naši zemiakoví medailisti. Juraj Rončák s Martinom Vonšákom dokázali vyhrať sedem setov zo štrnástich, čo im vynieslo konečné ôsme miesto. Ktovie, ako by sa však zmenilo poradie, keby sa im podarilo vyhrať prvý set nad už zmieňovanými Klačanským a Masarikom (reminiscencia špeciálne pre Martina, ktorý podobnú situáciu prežíval s touto dvojicou aj vlani), ktorí nedokázali využiť 4 setbaly a o víťazovi sa rozhodovalo za stavu 20:20. Nanešťastie, v dlhej rozhodujúcej výmene skončil Martinov obranný úder na páske siete a bolo rozhodnuté. Jano Vrana s Karolom Vrábľom skončili so štyrmi bodmi na osemnástej priečke. Aj oni hrali dobre, no aj Karol s Janom, podobne ako ostatní, majú isté rezervy v záveroch vyrovnaných zápasov. Ženy a nedeľný mix Hrčkuľákovej a Peňákovej sa až tak dobre nedarilo. Hrali pritom veľmi dobre, lenže práve už spomínané koncovky zápasov sa im stali neraz osudné. Trebárs proti páru Klečková, Holeczy prehrali v oboch setoch po získaní dvadsiateho bodu. Každopádne, 3 získané body im určili konečné deviate, predposledné miesto. V nedeľných mixoch manželia Hrčkuľákovci šesť kôl. V nich získali 7 bodov. A opäť, ani tu nechýbalo veľa a postavili by sme sa na stupienok víťazov. Ale v konkurencii dvanástich silných párov je aj štvrté miesto chvályhodné. Záverom Napokon, Majstrovstiev CEVY vo štvorhrách – memoriál Jána Klačanského (ako znie oficiálny názov turnaja), sa Zákamenské levy nezúčastňujú kvôli poradiu. Iste, nie je to marginálna motivácia, ale medzi hlavnými dôvodmi účasti sú najmä tieto: organizačne výborne zvládnuté podujatie – hrá sa na desiatich kurtoch, pričom prestoje medzi jednotlivými kolami sú minimálne. Občerstvenie počas celého turnaja, obed, rozhovory s ľuďmi, ktorých sme nevideli v niektorých prípadoch celý rok. Práve ostatní účastníci sú tým momentom, pre ktoré do Trenčína radi chodíme a vynasnažíme sa nevynechať ani budúci ročník. Martin Vonšák

Viac
  • Zakamenské levíčatá priniesli z Kubína štyri medaily

07.02.17

Tombola, koláč a bedminton. Zdanlivo nesúvisiace veci, ktoré ale dolnokubínski bedmintonisti dokázali v sobotu 21. 1. 2017 prepojiť na novoročnom turnaji. A zákamenské deti tam nemohli chýbať. Organizátori kvôli štvrtému ročníku turnaja zarezervovali telocvičňu Základnej školy Janka Matúšku v Dolnom Kubíne. Tam dorazilo úctyhodných 60 hráčov z Nižnej, domáceho Dolného Kubína a samozrejme od nás. Hráčov rozdelili do piatich kategórií: 1.-2.ročník, 3.-4. ročník, 5.-6. ročník a 7.-9. ročník a špeciálnu kategóriu pre bedmintonistky zo škôlky. Zákamenné reprezentovalo deväť hráčov z toho štyrom sa podarilo dostať aj medzi medailistov. Najprv nám spravila radosť Zuzana Dibdiaková, ktorá v kategórii tretiačok a štvrtáčok vybojovala bronzovú medailu. Laura Holubčíková si zas skončila ako druhá spomedzi žiačok piateho až šiesteho ročníka. Mimoriadne spokojný môže byť so svojím výkonom vo vekovo rovnakej chlapčenskej kategórii Daniel Sebastián Kurňavka. Ten potvrdil formu, ktorú už predviedol na iných turnajoch a zavesil si na krk zlatú medailu. V tej istej kategórii zabodoval aj Roderik Srogoň, ktorému sa podarilo vybojovať bronzovú medailu. Kompletný sumár medailistov si môžete pozrieť na stránke bedmintonového zväzu. Do Kubína aj v máji A ako s turnajom súvisí vyššie zmieňovaný koláč a tombola? Jednoducho, deti, ktoré nehrali si totiž mohli pochutnať, prípadne sa zúčastniť súťaže o najchutnejší koláč. Prípadne niečo vyhrať v tombole, čo určite potešilo najmä tých, ktorí sa už nezmestili na stupne víťazov. A v podobnom duchu organizátori mienia organizovať aj letný turnaj v máji. A Zákamenské levy tam zaiste nebudú chýbať. Martin Vonšák

Viac
  • Novoročný florbalový turnaj

02.02.17
  • Novoročný šachový turnaj Banská Bystrica 2017

15.01.17

Príchod Nového roku 2017 privítali priaznivci šachu Banskej Bystrice ocenenou titulom európske mesto športu (EMS) 2017 tradičným Novoročným šachovým turnajom. Pri celkovej účasti 106 hráčov sa uskutočnil jubilejný už 21. ročník tohto populárneho  šachového turnaja, ktorý sa konal pri príležitosti 24. výročia vzniku Slovenskej republiky a rozbehajúcich  sa športových podujatí EMS 2017. Podobne ako v uplynulých ročníkoch, zišla sa na turnaji dobrá konkurencia ligových hráčov ale aj talentovaných detí z takmer celého Slovenska. V hlavnom turnaji súťažilo  spolu 66 šachistov. V súbežne hranom mládežníckom GPX turnaji sa  zúčastnilo 40 žiakov, ktorí bojovali o body do seriálu turnajov GPX SR v kategóriách dievčat a chlapcov do 8 , 11 a 14 rokov. Turnaje sa hrali  švajčiarskym systémom na 9 kôl a s tempom 2 x 15 minút na partiu podľa Pravidiel FIDE rapid.  Garanciu nad podujatím prevzala ako aj v uplynulých 5 ročníkoch JUDr. Jana Laššáková, poslankyňa NR SR. Medzi najvýznamnejších čestných hostí, ktorí podporili podujatie boli štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, Mgr. Oľga Nachtmannová PhD., ktorá osobne privítala a pozdravila účastníkov turnaja. Pozvánku na slávnostné otvorenie prijal a k účastníkom sa prihovoril aj primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko. Tradične v zastúpení Miestneho odboru matice Slovenskej Banská Bystrica pozdravil s pekným novoročným vinšom  jeho predseda Igor Kovačovič. V dôstojných priestoroch Spojenej Školy v Kremničke privítal hráčov a hostí jej riaditeľ Mgr. Milan Ponický.V hlavnom turnaji zvíťazil bez prehry Miroslav Roháček hráč KŠN Bratislava.  V žiackom turnaji GPX bojovalo o body spolu  40 žiakov , ktorí boli hodnotení v šiestich kategóriách. V kategórii dievčat do 14 rokov zvíťazila Martina Krahulcová z ŠK Prievidza. V kategórii chlapcov do 14 rokov bol najlepší Šimon Zelník z Šk Veža Banská Bystrica. V kategórii 11 ročných dievčat zvíťazila Simona Bochníčková z KŠN Bratislava  a u chlapcov do 11 rokov zvíťazil Adam Šustek  zo ZŠ a MŠ Zakamenné,  ktorý sa stal s 8 bodmi aj celkovým víťazom turnaja GPX.   V kategóriách najmladších dievčat do 8 rokov zvíťazila Valéria Kocúrová  ZŠ s MŠ Zakamenné a v chlapčenskej kategórii  do 8 rokov  vyhral Lukáš Strapec zo ZŠ Ďumbierska B Bystrica.(stranka SSZ)  Z. Gregor