späť

30.06.2021 Pomôž Katarínke spolu s nami

Pomôž Katarínke spolu s nami

Roku Pána 1618, presne tri roky po tom, ako gróf Juraj Thurzo položil základy nášho Zákamenného, gróf Krištof Erdödy vydal zakladaciu listinu pre františkánsky Kláštor sv. Kataríny, ktorý sídlil neďaleko Dechtíc (okres Trnava). Ak sa pýtate, či tento Erdödy má niečo spoločné aj s našou susednou Oravskou Lesnou, voľakedy známou aj ako „Erdödka“, pýtate sa správne. Síce nie tento konkrétny Krištof, ale o pár desiatok rokov neskôr jeho pravnuk Juraj Erdödy ml. Pri zrode kláštora stála aj žena, Barbora, dcéra vyššie spomínaného Juraja Thurzu. Kláštor, ktorý je dnes známy ako Katarínka, je nám teda historicky veľmi blízky. A ani ste o tom netušili.

Areál kláštora počas niekoľkých storočí zažil roky rozkvetu, ale koncom 18. storočia postupne dochádzalo k jeho úpadku a pretrvávalo to donedávna. Toto nepriaznivé obdobie sa podpísalo na celkovom vzhľade kláštora a žiaľ, nezachoval sa nám v pôvodnom stave. Naopak, na jeho mieste ostali iba kláštorné zrúcaniny. V roku 1995 sa našťastie objavila na Katarínke skupinka mladých nadšencov, ktorí sa rozhodli toto miesto zachrániť pred ďalším pustnutím a rúcaním. Z vlastnej iniciatívy vytvorili jedinečný dobrovoľnícky projekt zvaný Katarínka, ktorý pretrváva dodnes.

Ak by si aj ty chcel prispieť k záchrane a oživeniu Katarínky, neváhaj a pridaj sa k nám. Katarínka ti tvoju službu a ochotu oplatí. Tak ako každoročne, aj tento rok sú plánované neobyčajné letné tábory, ktoré budú prebiehať počas letných mesiacov, v júli a v auguste, v štyroch dvojtýždňových turnusoch. Jedinou podmienkou je minimálny vek 17 rokov. Viac informácií o projekte spolu s prihláškou na družinu nájdeš na webovej stránke www.katarinka.sk. Na Katarínke ostalo už 12 zákamenských sŕdc a možno sa k nim pridá práve aj to tvoje J

Auri a Bertília

Úradna tabuľa

Obecné oznamy

Osobný údaj

Obrázok

Organizácie a spolky v obci

napiste nam podnet Pošlite nám svoje názory, podnety a pripomienky
Napísať podnet