späť

25.06.2021 Súťaž o ,,Najkrajší list 2021´´ má víťaza, je ním 10-ročný Patrik z obce Zákamenné

Súťaž o Najkrajší list 2021 má víťaza, je ním 10-ročný Patrik z obce Zákamenné

Víťazom tohtoročného národného kola 50. ročníka medzinárodnej súťaže v písaní listov na tému: Napíš list členovi rodiny o svojich skúsenostiach s COVID-19 sa stal 10 ročný Patrik Serdel, žiak 4. ročníka našej základnej školy. Vo svojom liste, ktorý adresoval svojim starým rodičom, píše o tom, ako nás zasiahla pandémia, ako sa zmenil každodenný život, zatvorili sa školy, obmedzilo sa stretávanie s kamarátmi a blízkymi, ako sa musel vzdať mnohých obľúbených a doposiaľ bežných aktivít, no zároveň si uvedomuje vážnosť situácie aj dodržiavanie bezpečnostných a hygienických opatrení. Víťaz súťaže získal tablet, ktorý Patrikovi osobne odovzdal generálny riaditeľ pošty Martin Ľupták v stredu 16. júna 2021 v priestoroch našej školy.

Každoročnú súťaž o Najkrajší list skomplikovala pretrvávajúca mimoriadna situácia súvisiaca s pandémiou COVID-19. Deti zasielali listy, aj keď nesedeli v školských laviciach. Jednou z podmienok súťaže bolo zaslanie rukou písaného listu v obálke na adresu Slovenskej pošty. Súťaž bola vyhlásená v marci, avšak s prihliadnutím na riziko šírenia ochorenia COVID-19 Slovenská pošta umožnila zaslanie listu do súťaže aj ako prílohu e-mailu, napríklad vo forme scanu alebo kvalitnej fotografie. Cieľom bolo chrániť zdravie zamestnancov ako aj zdravie detí a ich rodičov. Do súťaže prišlo celkovo 120 listov, z toho 70 mailom a 50 poštou.

Súťaž o Najkrajší list, ktorá je súčasťou iniciatívy Svetovej poštovej únie, podporuje deti vo vyjadrení ich myšlienok, rozvíja ich kreativitu, napomáha zlepšovať čitateľskú gramotnosť a jazykové schopnosti. Víťazný Najkrajší list musí mať všetky znaky tradičného listu. Rozsah listu nesmie prekročiť 800 slov. List musí obsahovať všetky formálne znaky, teda dátum, oslovenie, záverečný pozdrav a podpis. Vítané sú aj autorské ilustrácie. List musí byť písaný rukou.

Národné kolo súťaže usporiadala Slovenská pošta v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby SR. O víťazoch súťaže rozhodla komisia zložená zo zástupcov Slovenskej pošty a Ministerstva dopravy a výstavby SR. Deti vo svojich listoch opisovali svet okolo seba, ako ho vnímajú a zamýšľajú sa nad hodnotami tejto doby. Autori piatich slovenských najlepších listov získali vecné ceny, autorovi víťazného listu venovala Slovenská pošta tablet. Zároveň, víťazný najkrajší list bol preložený do angličtiny a postúpil do medzinárodného kola súťaže. Víťaz medzinárodného kola bude známy na konci roka.

Úryvok z listu: ... V noci sa mi snívalo, ako lietam vo vesmíre medzi hviezdami a ako sa z výšky pozerám na našu krásnu planétu. Bude to asi tým, že som videl podivné bytosti v bielych skafandroch, ktoré strkali do nosa čarovné paličky. Mamina mi povedala, že takto doktori a sestričky zisťujú, či sme chorí na nový vírus Covid-19, ktorý sa šíri všade okolo nás. Pozrel som sa z okna, či ho nezazriem ale ako som sa pozeral, tak som sa pozeral, nič som nevidel. Naša kedysi rušná ulica sa zmenila na nepoznanie. Nikde ani nohy. Dokonca ani suseda, ktorá každé ráno stála pri chodníku a pozerala čo sa deje, nevystrčila ani päty z domu. Zatvorená škola, povinné nosenie rúška, dezinfekcia na každom rohu, rôzne zákazy a príkazy umocnili moje obavy a strach z neviditeľného nepriateľa.

Situácia je ozaj vážna, pomyslel som si a hlavou mi prebehla myšlienka, že musím urobiť všetko preto, aby som nenakazil seba, svojich najbližších aj keď sa pritom budem musieť vzdať mnohých obľúbených a doposiaľ bežných aktivít. Ešte nedávno som sa tešil na školské prázdniny. Vtedy som ani len nepomyslel, že raz sa budem rovnako, ba aj oveľa viac tešiť na školu. Postupne si zvykám na online vyučovanie. Je jednoduché a zábavné, no školskú lavicu nič nenahradí. Chýbajú mi spolužiaci, učitelia a učiteľky a všetci kamaráti, s ktorými som sa hrával na ihrisku a stváral rôzne šibalstvá na našej ulici. Oveľa viac času trávim doma s maminou, ocinom a mladším bračekom. Hrávame sa spolu rôzne hry, čítame knihy, pozeráme rozprávky, ale najviac zo všetkého sa teším na spoločné prechádzky v prírode.

Postupne si čoraz viac uvedomujem, že všetky nástrahy, očakávané aj neočakávané, menej radostné aj tie smutné so sebou prinášajú aj novú príležitosť. Je len na mne, či budem zatvorenú školu vnímať ako prekážku v učení, alebo ako príležitosť nadobúdať vedomosti novým, doposiaľ neznámym spôsobom. Zákaz návštev ako prekážku v stretávaní, alebo ako príležitosť stráviť viac pekných chvíľ s maminou, ocinom a bračekom. Dlhé rady ako stratu času, alebo ako príležitosť prejaviť ohľaduplnosť voči ostatným. Nosenie rúška ako prekážku pri dýchaní, alebo ako príležitosť ochrániť seba a svojich najbližších pred nákazou. Je len na mne, či rôzne nástrahy, ktoré život prináša budem vnímať ako obmedzenie, alebo ako príležitosť stať sa lepším, silnejším a odolnejším človekom.

V tom sne, ako som sa pozeral na našu planétu som videl zdravotníkov, hasičov, policajtov, ale aj mnoho ďalších hrdinov, ktorí svojou prácou, úsilím a zodpovednosťou pomáhajú v boji s vírusom a jeho následkami. Verím, že spoločným úsilím porazíme neviditeľného nepriateľa a čoskoro sa uvidíme...

 

 

Úradna tabuľa

Obecné oznamy

Osobný údaj

Obrázok

Organizácie a spolky v obci

napiste nam podnet Pošlite nám svoje názory, podnety a pripomienky
Napísať podnet