späť

07.02.2017 Memoriál Klačanského síce bez medaily, ale uspokojivo

Dve štvrté miesta, tri roztrhané výplety, napätie i momenty úľavy v siedmich ťažkých zápasoch. Len pár štatistických čísel z 32. ročníka memoriálu Jána Klačanského v Trenčíne. Tento ročník si do športovej haly M-Šport prišlo v sobotu 21.1.2017 (v rovnaký deň, kedy naša mládež zápasila o medaily v Kubíne) zahrať 21 mužských párov a 10 ženských dvojíc. Čiže úctyhodných 62 hráčov. Nedeľné mixy odohralo 12 párov. Hralo sa švajčiarskym systémom na 7 kôl. Zápasy končili po dvoch hraných setoch a jeden bod za set si odniesla dvojica, ktorá prvá dosiahla 21. bod. Hralo sa bez nadstavenia, takže o nervydrásajúce momenty núdza nebola.

Tri, jeden a jeden

V Trenčíne sme sa ocitli v nasledovnom zložení. Do mužských štvorhier nastúpili Pavol Hrčkuľák s Petrom Janckulíkom, ďalej Juraj Rončák s Martinom Vonšákom a mužské zastúpenie uzatvorila dvojica Karol Vrábeľ a Ján Vrana. Za ženy sa predstavili Júlia Peňáková a Magdaléna Hrčkuľáková. Druhá menovaná na druhý deň spolu s Pavlom Hrčkuľákom nastúpila aj do zmiešaných štvorhier.

Bronzová medaila. Tesne

Počas celého turnaja si najlepšie viedla dvojica Hrčkuľák, Janckulík. Ich víťazná séria sa zastavila až vo štvrtom kole, kde sa stretli s konečnými víťazmi turnaja, druholigistami hrajúcimi za Šurany, Konárek, Jánošík. Po tomto kole to napriek prehre stále vyzeralo, že Zákamenné si odnesie medailu. Kov sa nám však vzdialil po remíze s Trenčanmi Masarik, Klačanský. Jednoznačná výhra nad Vašičkom a Dzurovom však náš pár opäť vrátila do hry. V poslednom kole stačilo vyhrať jediný set a bronz by bol pod Kýčerou a rozhodnúť o tom mal zápas s Cypriánom a Púdelom. Prvý set skončil tesne, 19:21 v prospech súpera. Takže ostával už len set druhý a Levom bolo jasné, že musia hrať buď, alebo. A tak aj hrali, lenže obdobne hrali aj oponenti, až sme sa dostavili do infarktového stavu 20:20.

A tu sme, žiaľ, zaváhali a posledný bod si vzal súper a tak sme museli s napätím počkať na konečné skóre. Pretože Peter s Pavlom mali po siedmom kole rovnaký počet bodov (9) ako Milec s Novákom. A práve to nešťastné skóre zákamenskú dvojicu zosunulo na štvrté miesto.

Rončák s Vonšákom a Vrana, Vrábeľ s osmičkami

Ostatné zákamenské páry na kurtoch predviedli herne vcelku uspokojivú hru, z hľadiska výsledkov však neboli až takí konzistentní ako naši zemiakoví medailisti. Juraj Rončák s Martinom Vonšákom dokázali vyhrať sedem setov zo štrnástich, čo im vynieslo konečné ôsme miesto.

Ktovie, ako by sa však zmenilo poradie, keby sa im podarilo vyhrať prvý set nad už zmieňovanými Klačanským a Masarikom (reminiscencia špeciálne pre Martina, ktorý podobnú situáciu prežíval s touto dvojicou aj vlani), ktorí nedokázali využiť 4 setbaly a o víťazovi sa rozhodovalo za stavu 20:20. Nanešťastie, v dlhej rozhodujúcej výmene skončil Martinov obranný úder na páske siete a bolo rozhodnuté.

Jano Vrana s Karolom Vrábľom skončili so štyrmi bodmi na osemnástej priečke. Aj oni hrali dobre, no aj Karol s Janom, podobne ako ostatní, majú isté rezervy v záveroch vyrovnaných zápasov.

Ženy a nedeľný mix

Hrčkuľákovej a Peňákovej sa až tak dobre nedarilo. Hrali pritom veľmi dobre, lenže práve už spomínané koncovky zápasov sa im stali neraz osudné. Trebárs proti páru Klečková, Holeczy prehrali v oboch setoch po získaní dvadsiateho bodu. Každopádne, 3 získané body im určili konečné deviate, predposledné miesto. V nedeľných mixoch manželia Hrčkuľákovci šesť kôl. V nich získali 7 bodov. A opäť, ani tu nechýbalo veľa a postavili by sme sa na stupienok víťazov. Ale v konkurencii dvanástich silných párov je aj štvrté miesto chvályhodné.

Záverom

Napokon, Majstrovstiev CEVY vo štvorhrách – memoriál Jána Klačanského (ako znie oficiálny názov turnaja), sa Zákamenské levy nezúčastňujú kvôli poradiu. Iste, nie je to marginálna motivácia, ale medzi hlavnými dôvodmi účasti sú najmä tieto: organizačne výborne zvládnuté podujatie – hrá sa na desiatich kurtoch, pričom prestoje medzi jednotlivými kolami sú minimálne. Občerstvenie počas celého turnaja, obed, rozhovory s ľuďmi, ktorých sme nevideli v niektorých prípadoch celý rok. Práve ostatní účastníci sú tým momentom, pre ktoré do Trenčína radi chodíme a vynasnažíme sa nevynechať ani budúci ročník.