späť

29.08.2017 Na trase kultúr pohraničia - Dni obce Zákamenné

„Na trase kultúr pohraničia“

V rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020, Prioritná os 1: „Ochrana a rozvoj prírodného a kultúrneho dedičstva cezhraničného územia“ získala obec Zákamenné a poľská partnerská obec Ujsoly finančný príspevok na realizáciu mikroprojektu s názvom „Na trase kultúr pohraničia“. Mikroprojekt podporil aj Žilinský samosprávny kraj.

Na obidvoch stranách hraníc sa mohli vybudovať zaujímavé stavby, ktoré posilnia turistický ruch, zaslúžia sa o rozvoj kultúrneho a prírodného dedičstva cezhraničného územia.

V rámci mikroprojektu „Na trase kultúr pohraničia“, s podporou Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Žilinského samosprávneho kraja bola v obci Zákamenné vybudovaná vyhliadková veža. Nová turistická atrakcia je situovaná na Špikovom vrchu v obci Zákamenné. Nad úrovňou okolitého terénu sa v nadmorskej výške 835 metrov týči vyhliadková veža, ktorá je prístupná širokej verejnosti. Drevená vyhliadková veža má štyri podlažia a je z nej nádherný výhľad na okolitú scenériu prírody. V rámci mikroprojektu sa uskutočnilo podujatie Dni obce, pri ktorom sa slávnostne otvorila vyhliadková veža, aby mohla slúžiť ako turistická atrakcia miestnym obyvateľom ale aj domácim či zahraničným návštevníkom. Podujatie Dni obce pokračovalo bohatým kultúrnym programom až do neskorých nočných hodín.

Tento rok sa v programe predstavili slávni MUFUZAci. Program sa začal slávnostným otvorením vyhliadkovej veže na Špikovom vrchu, pokračoval sv. omšou. Po nej nasledovalo vystúpenie domácich telies – Jednoty dôchodcov, FS Kamenčan a ĽH Kamenčan. Nádejní futbalisti si zatrénovali pod dohľadom futbalových legiend, ženy mali možnosť si zacvičiť spoločne s olympioničkami. Detského diváka zaujali kohútiky KIKI a RIKI. Úplne nový rozmer dostal futbalový zápas Starší páni Zákamenné verzus mužstvo MUFUZA, ktorý moderoval známy moderátor Stano Galis. Country melódie zaspieval Allan Mikušek. Na svoje si prišli milovníci folkóru, ktorí sa mohli pokochať spevom Vlasty Mudríkovej. Osobnosti z televíznej obrazovky sypali vtipy ako z rukávu – Ftipák. Svetové melódie zaspievali Karol Čálik, P. Makranský, R. Halák, J. Babjak. Večer patril Rockovým klasikom. Zákamenčanov udivili perfektné žonglérske kúsky s loptou v podaní futbalových žonglérov – Hands Up Crew. Úspech zožal aj koncert Reper Suvereno a Samo Tomeček. Záver koncertov patril Tomášovi Bezdedovi a Oldies party MUFUZA.

Na oboch stranách hranice bude realizované turistické značenie trasy na vrch Úšust. Z poľskej strany bude viesť 7 km turistický chodník od pastierskej osady v Soblówke až na vrch Úšust. Zo slovenskej strany povedie 14 km turistický chodník priamo z centra obce vyznačenou trasou až na vrch Úšust. V rámci mikroprojektu budú osadené stĺpiky označujúce nasledovné vrcholy turistickej trasy: Kalvária, Maršálkov grúň, Vlkov vrch, Krížne cesty – Kaňovky, Delená voda, Ušust. Táto trasa je mimoriadne obľúbená na letnú ale aj zimnú turistiku. Posledná augustová nedeľa bude patriť turistickému prechodu na vrch Úšust, kde bude spoločná poľsko slovenská sv. omša.

Viac fotografií si môžete pozrieť TU

Úradna tabuľa

Obecné oznamy

Osobný údaj

Obrázok

Organizácie a spolky v obci

napiste nam podnet Pošlite nám svoje názory, podnety a pripomienky
Napísať podnet